Як діятимуть графіки відключень 16 липня
В Україні можуть знизити ставку іпотеки для ВПО до 3% | Фото: pixabay.com

В Україні можуть знизити ставку іпотеки для ВПО до 3%

В Україні розглядають нові механізми для поліпшення житлових умов внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Серед пропозицій - створення інтерактивної карти доступного житла для пільгової оренди, можливість оплати оренди благодійними організаціями, зниження ставки іпотеки для ВПО до 3% річних, а також податкові пільги для власників приватного житла, яке здають в оренду ВПО.

Про це повідомила народний депутат, голова комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, лідер партії "Слуга народу" Олена Шуляк у коментарі РБК-Україна.


Читайте нас у Telegram: тільки найактуальніші та перевірені новини

За її словами, у парламенті підготували та зареєстрували законопроєкт №11281 про створення інформаційної бази доступного житла. Йдеться насамперед про запуск інтерактивної карти та проведення інвентаризації всіх об'єктів нерухомості всіх форм власності для подальшої передачі в пільгову оренду для розміщення переселенців.

"Цей законопроєкт підготувала Тимчасова спеціальна комісія Верховної ради України з питань захисту майнових і немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії РФ проти України. Минулого тижня його вже зареєстрували у Верховній раді. Він передбачає інвентаризацію нерухомості всіх форм власності для розміщення внутрішньо переміщених осіб. За підсумками такої інвентаризації буде створено інтерактивну карту з відомостями про всі об'єкти для подачі заявок на проживання від вимушених переселенців і приведення житла в належний для проживання стан", - повідомила Шуляк.

Парламентарій також зазначила, що така база у вигляді інтерактивної карти дасть змогу комунікувати з міжнародними гуманітарними та благодійними організаціями щодо запуску пільгової оренди для ВПО.

Крім того, уряд має вирішити податкову колізію щодо реєстрації договорів оренди, коли орендодавцем виступає приватний власник: має бути алгоритм, який дасть змогу розглядати можливість субсидованої оренди житла для ВПО.

Це вирішить питання виведення таких договорів оренди з тіні - переселенці з тимчасово окупованих територій орендують житло без будь-яких гарантій, фактично на доброму слові, оскільки його власник не готовий сплачувати вартість податкової частини та, відповідно, зареєструвати такий договір. Це, своєю чергою, означає неможливість держави побачити реальну кількість ВПО, які орендують житло в приватному секторі, і допомогти їм.

З огляду на масштаб проблеми доступного житла для внутрішньо переміщених осіб, за словами глави профільного комітету, ще одним можливим рішенням може стати зниження відсоткової ставки за іпотекою з 7% до 3% річних.

Шуляк також наголосила, що розв'язання житлових потреб внутрішньопереміщених осіб - обов'язкова складова нового житлового законодавства, над яким зараз працюють в уряді та парламенті. Рамковий законопроєкт - "Про основні засади житлової політики", планують зареєструвати протягом наступних двох місяців, а до кінця поточного року його очікують провести в першому читанні через сесійну залу.

"Можливо, наші органи місцевого самоврядування нарешті почнуть формувати соціальний фонд житла, муніципальний фонд житла, за допомогою якого можна було б розв'язувати проблему, хоча б частково, для внутрішньо переміщених осіб, які потребують такого житла. Тому будемо обговорювати, щоб перед реєстрацією цього законопроєкту нічого не забути і врахувати всі нюанси", - резюмувала Шуляк.

Нагадаємо, за умовами програми Ukraine Facility у 2024-2025 роках передбачено 200 млн євро на забезпечення житлом захисників України, які мають I та II групи інвалідності. Також ці кошти підуть на забезпечення житлом членів сімей загиблих, а також захисників ВПО.

Ще 450 млн євро мають надати для цих груп громадян у 2024-2027 роках.


 

ПОДЕЛИТЬСЯ
ВСЕ ПО ТЕМЕ
КОММЕНТАРИИ

НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
ЗНАКОМСТВА
МЫ НА FACEBOOK