Як діятимуть графіки відключень 16 липня
Річниця знищення Каховської ГЕС: чи можливе відродження екосистеми

Річниця знищення Каховської ГЕС: чи можливе відродження екосистеми

Російські окупанти зруйнували Каховську ГЕС 6 червня 2023 року. Це стало чи не наймасштабнішим екологічним злочином. Після підриву греблі було затоплено близько 600 квадратних кілометрів території, зруйновано будинки, загинули люди та тварини.

Що відомо про знищення дамби Каховської ГЕС, трагічні наслідки для людей і природи, і чи можливе відновлення тамтешніх екосистем пише РБК-Україна.

Знищення дамби Каховської ГЕС 6 червня 2023 року стало однією з найбільших техногенних катастроф Європи. Протягом першого тижня після аварії, згідно із супутниковими даними, забруднені річкові води простягалися до річки Дунай і охопили понад 7,3 тис. км квадратних північно-західного шельфу Чорного моря.

Незважаючи на зниження рівня води в Дніпрі, було підтоплено територію в 600 квадратних кілометрів (адже це була п'ята за розміром ГЕС в Україні та найбільша за площею мілководдя).

Орієнтовні збитки та постраждалі

За підрахунками експертів, орієнтовна сума збитків, завданих довкіллю, може становити близько 146,4 млрд грн. Унаслідок повені постраждали 80 населених пунктів. П'ять - були затоплені повністю.

Величезна хвиля води з Каховського водосховища змивала все на своєму шляху (сміттєві звалища, каналізації, цвинтарі, тіла тварин, небезпечні хімікати), і протягом кількох днів ця забруднена вода стояла в оселях людей.

"Під водою опинилися різні джерела забруднення. Наприклад, вигрібні ями, вміст яких потрапив у Дніпро і Чорне море. Це призвело до непоправних наслідків для наших екосистем, а також становить велику загрозу життю і здоров'ю людей", - розповіла лідерка найбільшого екоруху країни Let's do it Ukraine Юлія Мархель.

Крім того, згідно з інформацією Міністерства екології, у перші дні після прориву в Херсонській області склалася критична ситуація в національних парках. Було затоплено та частково знищено 63 447 гектарів лісів, повністю затоплено національний парк "Нижньодніпровський" (де існує 120 цінних видів флори та фауни).

Зрештою підтоплення зачепило території, де збереглися типові й рідкісні угруповання заплавних лісів, боліт, лук, піщаних степів, степових схилів Дніпра і балок, відслонень гірських порід.

Екологічна ситуація на місці катастрофи

Згідно з результатами проведених на півдні України досліджень проб води (відібраних у березні 2024 року), порівняно з 2023 роком концентрації забруднювальних речовин знизилися.

Так, вміст у воді токсичних металів - не перевищує гранично допустимих концентрацій (ГДК). Рівні органічних забруднювальних сполук сільськогосподарського походження - також значно нижчі за ГДК. Крім того, у воді стало менше поліциклічних ароматичних вуглеводнів і нафтопродуктів.

Загалом це свідчить про поліпшення екологічного стану та досягнення «стану рівноваги», адже концентрації забруднювальних речовин знизилися до рівнів, які не становлять небезпеки для людини в разі випадкового потрапляння в організм.

Експерти наголошують, що всі ці речовини досі залишаються "присутніми у воді", тож можуть надалі накопичуватися в організмах людей і негативно впливати на репродуктивну, імунну та нервову системи.

Який вигляд має колишнє водосховище зараз

За словами еколога Вадима Манюка, берег колишнього Каховського водосховища в Дніпропетровській області вкритий черепашками, а з висохлого ґрунту - проросла біла верба. У перший рік після знищення дамби дно Каховського моря перетворилося на величезну піщану косу.

"Це просто ідеальні умови для проростання верби. Вражає те, скільки насіння. Адже за один сезон «фактично нізвідки» вистачило, щоб засіяти весь Великий Луг. Майже 150 тисяч гектарів природних насаджень утворилося", - зазначив він.

Експерт уточнив, що загалом цей ліс - однорослий, висотою в середньому 2,5-3,5 метра. Однак із часом дерева почнуть конкурувати між собою, і на 10 метрів може залишитися тільки одне дерево.

"Суцільне “море”. Зелене море з верби... Це - неймовірно. Можна з упевненістю сказати, що такого явища на планеті більше ніде не існує", - наголосив еколог.

Оскільки на тій території фактично не залишилося проточної води, рослини, які можна було б назвати "водяними", поступово зникатимуть.

Інші рослини проростатимуть, зокрема, зі щілин (тріщин у деформованому висохлому намулі), які утворилися на дні Каховського водосховища.

"У цих щілинах якраз буде найбагатший ґрунт через те, що в нього все буде стікатися. Для нас це - щілина, а для екосистеми це щось необхідне. Те, що створює додаткове біорізноманіття", - уточнив Манюк.

Чи можливе відновлення екосистем

За словами Юлії Мархель, довкілля - не має меж."Екоцид, що відбувається на Півдні України, впливає на екосистеми цілої країни і світу.Підрив дамби Каховської ГЕС - одна з найбільших техногенних катастроф у Європі з часів вибуху на Чорнобильській АЕС", - підкреслила лідерка Let's do it Ukraine.Вона уточнила, що протягом року було проведено чотири дослідження, які мали на меті зрозуміти реальний стан екосистем на тлі Каховської катастрофи.

"І можна сказати, що зараз спостерігаються позитивні зміни. Результати досліджень 2024 року показали значне поліпшення екологічного стану водних ресурсів порівняно з 2023 роком", - розповіла експертка.

На її думку, оскільки майже за 70 років природа адаптувалася до існування ГЕС, на відновлення цієї екосистеми можуть піти десятки років.

"Є можливість відновити степові ландшафти та місце зростання рослин за рахунок зменшення сільськогосподарського навантаження в Чорноморському регіоні. Але більшість природних видів флори та фауни зникли безповоротно. Слід також пам'ятати, що ґрунти та вода зараз забруднені та отруєні паливом, хімікатами, радіонуклідами та механічним сміттям.Це не може створити сприятливі умови для швидкого відновлення природи", - пояснила Мархель.

Водночас вона наголосила - якщо не робити нічого, територія колишнього водосховища може просто перетворитися на непридатну для використання."Тоді нам доведеться зіткнутися зі зміною клімату регіону. Нам потрібна активізація міжнародної та української екологічної спільноти, щоб запобігти поширенню та погіршенню наслідків катастрофи навіть після року боротьби з нею", - підсумувала активістка.

Підбиваючи підсумки всього вищесказаного, можемо зробити висновок, що відновлення екосистем - насправді реально.Однак для цього потрібен час і якнайшвидша перемога України над ворогом. 
 

ПОДЕЛИТЬСЯ
ВСЕ ПО ТЕМЕ
КОММЕНТАРИИ

НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
ЗНАКОМСТВА
МЫ НА FACEBOOK