Генштаб оновив дані: "мінус" 1170 окупантів за добу
Рада ухвалила надважливий закон про інструменти народовладдя

Рада ухвалила надважливий закон про інструменти народовладдя

У Верховній Раді підтримали законопроєкт №7283, який запроваджує для мешканців громад кілька ефективних інструментів народовладдя. Завдяки їм вони зможуть напряму впливати та ухвалювати рішення про те, яким має бути устрій і розвиток їхньої громади. Зокрема, у питаннях формування та розподілу місцевого бюджету.

Про це повідомила голова комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, голова партії "Слуга народу" Олена Шуляк.

За її словами, до першої редакції законопроєкту №7283 було подано чимало поправок, які зрештою були враховані і законопроєкт нарешті підтримали в парламенті. Для продовження реформи децентралізації він - один із ключових, оскільки передбачає активну участь людей у життєдіяльності громади не лише на період виборів, а й між ними.

"Ми чітко усвідомлюємо, що деякі законодавчі зміни, необхідні для реалізації принципів народовладдя, "провисають" далеко не перший рік, якщо не десятиліття. Крім цього, багато надважливих децентралізаційних законопроєктів забуксували на рівні Конституції через війну. Але сьогодні один із них - №7283, що впроваджує необхідні ефективні інструменти народовладдя, народні депутати нарешті підтримали", - наголосила Шуляк.

Законопроєкт №7283 передбачає запровадження для жителів громад таких засобів впливу на рішення щодо життєдіяльності громади:

  • Публічні консультації;
  • Громадські обговорення;
  • Загальні збори;
  • Участь громади в питаннях формування та розподілу місцевого бюджету.
Крім того, місцеві депутати будуть зобов'язані звітувати перед жителями - досі це відбувалося раз на рік. Але тепер депутати будуть зобов'язані не просто звітувати перед своєю громадою, а робитимуть це на відкритих зустрічах, де відповідатимуть на запитання, вестимуть активну дискусію, публікуватимуть свої звіти, щоб виборці бачили, що робить обраний місцевий депутат.

Ще одна важлива норма, яку запроваджує підтриманий сьогодні законопроєкт, - запровадження місцевих референдумів. До завершення воєнного стану, згідно із законом, вони неможливі, але після його завершення їх обов'язково почнуть проводити.

"До такого формату волевиявлення потрібно готуватися вже сьогодні, адже таким інструментом, як референдум, ми будемо користуватися після перемоги. Без цього не обійтися", - зазначила нардепка.

Також відтепер більший вплив матимуть електронні петиції, оскільки їхній розгляд відбуватиметься набагато оперативніше - на черговому засіданні ради, пояснила Шуляк.

За словами парламентаріїв, ще один важливий пункт ухваленого законопроєкту - встановлення обов'язку сільської, селищної, міської ради затверджувати статут територіальної громади. До 1 січня 2027 р. ОМС мають привести у відповідність до закону чинний статут територіальної громади або затвердити новий.

Шуляк нагадала - реформа децентралізації має на меті дві найважливіші зміни. Перша - передача влади, її повноважень і, безумовно, бюджетних коштів із центрального рівня на місцевий. Друга - забезпечити умови, щоб рішення про те, яким має бути устрій і розвиток конкретної громади, ухвалювали винятково її жителі. Наслідком цього стане збільшення довіри до органів влади з боку громадян. 

 

ПОДЕЛИТЬСЯ
ВСЕ ПО ТЕМЕ
КОММЕНТАРИИ

НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
ЗНАКОМСТВА
МЫ НА FACEBOOK